Pożyczki online – na co uważać?

Pożyczki stają się dla niektórych osób ostatnią deską ratunku, bowiem życie nie zawsze układa się po naszej myśli. Czasem potrafi nas porządnie zaskoczyć.

Inwestycje, zobowiązania czy nowe plany niejednokrotnie wiążą się z mniejszymi lub większymi kwotami pieniędzy. Niekiedy potrzebujemy finansowego wsparcia.

Korzystanie z usług firm pożyczkowych

Najprostszym rozwiązaniem wydaje się wtedy być wizyta w jednym z licznych banków i sporządzenie wniosku kredytowego. Dalej powinna być pozytywna decyzja, podpisana umowa, wpływ środków na wskazane przez nas konto i naturalnie regularna spłata powstałego zobowiązania.

pożyczki

Bywa jednak tak, że z różnych powodów nie możemy uzyskać kredytu bankowego, do którego niezbędna jest pozytywna weryfikacja w BIK. BIK, czyli bankowa informacja kredytowa, to swego rodzaju rejestr zadłużeń, a także systematyczności oraz regularności ich spłat. Zła historia kredytowa to konieczność poszukiwania innych rozwiązań.

Pożyczkobiorcy szukają tych optymalnych i możliwie najtańszych, dlatego też zdarza się, że korzystają np. z pożyczek prywatnych. Popularnością cieszą się też usługi firm pożyczkowych i kredytów w formie chwilówek. Choć nie cieszą się ogólną dobrą opinią, można otrzymać, nawet gdy w BIK – u pojawiają się informacje nieświadczące na naszą korzyść.

Ofert branży pożyczkowej jest na rynku niezwykle wiele, ale nie każda zdaje się być bezpieczna. Dokładna i wnikliwa analiza sytuacji może jednak nam zapewnić sukces i umożliwić realizację dokonanych wcześniej założeń.

Gdy sytuacja staje się podbramkowa i instytucja finansowa jest jedynym rozwiązaniem, istotne jest znalezienie takiej oferty, która najlepiej spełni nasze oczekiwania i będzie dopasowana do naszych potrzeb i możliwości.

Ważne jest, by wybrać firmę z dużym doświadczeniem, taką, która cieszy się dobrymi opiniami i zaufaniem wśród klientów. Warto rozeznać się choćby wśród znajomych czy w Internecie. Zmniejszy to ryzyko oszustwa i prawdopodobnie oszczędzi nam niepotrzebnych i niechcianych kosztów.

Gdy już dokonamy wyboru, należy pamiętać, by dokładnie przeczytać całą umowę pożyczkową, a gdy uznamy to za niezbędne, przekazać dokumenty do wglądu prawnikowi lub odpowiedniemu doradcy.

Pożyczki – na co uważać?

Osoby posiadające fachową wiedzę i doświadczenie mogą pomóc nam uniknąć lichwiarskich kosztów, które są niestety dość powszechne w branży pożyczkowej i budzą słuszną niechęć w społeczeństwie.

Konieczne zatem jest dokładne sprawdzenie, czy nie będą obowiązywać nas wysokie opłaty za pożyczkę bez wglądu do BIK. Ważne jest, by potencjalną umowę pożyczkową ocenić nie tylko pod względem maksymalnego oprocentowania, ale też w kontekście różnego rodzaju opłat dodatkowych. Może się bowiem okazać, że koszty dodatkowe w zupełnie niespodziewany sposób, podniosą ostateczny koszt pożyczki do tego stopnia, że stanie się ona dla nas całkowicie nieopłacalna.

Bez wątpienia należy unikać instytucji niesprawdzonych i z wątpliwą reputacją. W aktualnych czasach łatwo natknąć się na liczne historie, opowiadające o pożyczkobiorcach, którzy po miesiącach czy latach od podpisania umowy poczuli się oszukani. Z pewnością nie należy wiązać się jakimikolwiek umowami z firmami, które na swoim koncie mają działania nieuczciwe.

Pożyczki z zabezpieczeniem – czy warto?

Niektóre firmy mogą też oczekiwać zabezpieczeń w postaci zastawu środków trwałych np. pojazdu lub nieruchomości, co może mieć dla nas fatalne i niestety długofalowe skutki. Zawsze też poleca się, zastanowienie czy pieniądze, które chcemy pożyczyć są nam naprawdę niezbędne.

Pamiętać należy, że z właściwie zachowaną ostrożnością, pożyczka pozabankowa wcale nie musi oznaczać lichwy czy innych działań pożyczkodawcy, które określilibyśmy mianem nie fair. W branży finansowej działa szereg najróżniejszych firm.

Warto jest poświęcić czas na dokonanie właściwego wyboru, gdyż pożyczka dopasowana do klienta i jego możliwości, nie powinna nieść za sobą ryzyka finansowego ani utraty poczucia finansowego bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *